RYNEK PIERWOTNY CZY WTÓRNY?

Jakie są różnice między zakupem nieruchomości od dewelopera a używanej?

Przed dokonaniem właściwego wyboru należy podjąć wiele ważnych decyzji, takich jak odpowiednia lokalizacja, metraż, standard wykończenia, sposób finansowania, itd. Kolejna istotna kwestia to określenie czy lokal ma pochodzić z rynku pierwotnego czy z rynku wtórnego.

Zakup nieruchomości na rynku pierwotnym w skrócie oznacza nabycie nowego mieszkania bezpośrednio od dewelopera. Natomiast na rynku wtórnym kupujemy mieszkanie od poprzedniego właściciela, z tzw. drugiej ręki.

Rynek pierwotny czy wtórny - to pytanie, które zadaje coraz więcej osób zainteresowanych zakupem nieruchomości. Mieszkania w każdej z tych opcji mają swoich zwolenników i przeciwników. Poniżej przedstawiamy wady i zalety obu rozwiązań.

 

RYNEK PIERWOTNY

Rynek pierwotny charakteryzuje się licznymi udogodnieniami oferowanymi przez deweloperów, szerokim wyborem metraży i zróżnicowanymi układami pomieszczeń, a także możliwością wykończenia wnętrz wg własnych preferencji. Istnieje także możliwość wykończenia pod klucz, po wcześniejszym ustaleniu projektu wg wytycznych inwestora.

Rynek pierwotny to również nowoczesne rozwiązania - standardem są windy, garaże podziemne, nowoczesny design, a także coraz częściej zdalne zarządzanie nieruchomością poprzez tzw. pakiety smart.

Rynek pierwotny to także większe bezpieczeństwo - inwestycje są zwykle ogrodzone i monitorowane. Nowe budynki najczęściej estetyką przewyższają stare budownictwo. Mają również niższe koszty utrzymania, ponieważ przez pierwszych kilkanaście lat nie wymagają dużych remontów.

Kupno mieszkania z rynku pierwotnego wiąże się również z niższymi kosztami transakcji niż kupno mieszkania z rynku wtórnego. Przede wszystkim Kupujący nie płaci podatku PCC, który wynosi 2% wartości mieszkania.

 

RYNEK WTÓRNY

Wybór mieszkań na rynku wtórnym jest bardzo duży, a co najważniejsze - ich atutem jest dostępność, która sprawia, że nieruchomość z drugiej ręki można kupić nawet w centrum miasta. Wokół starszych osiedli infrastruktura jest też lepiej rozbudowana. Przez lata zdążyły powstać szkoły, przedszkola oraz liczne punkty usługowo-handlowe.

Również cena lokali z rynku wtórnego - z reguły - jest niższa. Jakie wady mają nieruchomości z rynku wtórnego? Lokale często wymagają remontu, który może generować wysokie koszty. Renowacji mogą również wymagać elewacje, instalacje, klatki schodowe.

 

Rynek pierwotny a wtórny - bezpieczeństwo transakcji

Stojąc przed wyborem: wybrać mieszkanie nowe czy używane, warto zwrócić uwagę na bezpieczeństwo całej transakcji. Jeśli chodzi o stan prawny, rynek pierwotny ma sporą przewagę. W przypadku inwestycji pochodzących bezpośrednio od dewelopera, nie trzeba obawiać się m.in. roszczeń poprzednich właścicieli. Wybierając mieszkanie z rynku wtórnego należy sprawdzić wiele aspektów, dlatego warto skorzystać z profesjonalnej pomocy biura nieruchomości.

 

Jeśli szukasz nieruchomości z rynku pierwotnego lub wtórnego i chcesz dowiedzieć się więcej o dostępnych inwestycjach i ofertach – zadzwoń do naszego biura nieruchomości +48 533-398-011