ZAKUP DZIAŁKI BUDOWLANEJ

Zakup działki budowlanej

Rozważasz zakup gotowej nieruchomości? A może zastanawiasz się nad zakupem działki i rozpoczęcia budowy na własną rękę?

W każdym z tych przypadków musisz pamiętać o najważniejszych aspektach, które musisz sprawdzić lub możesz powierzyć swoje interesy pośrednikowi nieruchomości.

Ceny nieruchomości oraz materiałów budowalnych w 2021 roku szaleją, co bez wątpienia spowodowane jest pandemią Covid-19. Zauważalne jest to nie tylko w Bydgoszczy, ale w każdym polskim mieście.

Pomimo tego spora część klientów decyduje się na zakup działki budowlanej, ponieważ komfort posiadania własnej przestrzeni stawiają ponad cenami.

Najważniejsze kwestie, o których trzeba pamiętać planując zakup działki pod dom jednorodzinny znajdziecie poniżej.

Dokumentem określającym własność i wszelkie kwestie z nią związane jest księga wieczysta. Dlatego musimy poznać numer księgi wieczystej dla naszej nieruchomości.

Bardzo ważnym elementem są również media dostępne przy naszej działce, czyli energia elektryczna, gaz, woda i kanalizacja. Niekiedy działki posiadają pełne uzbrojenie, ale nierzadko zdarza się, że o media trzeba zatroszczyć się we własnym zakresie.

Następną kwestią jest dostęp do drogi publicznej. Tutaj również dopuszcza się kilka możliwości, tzn. działka może posiadać bezpośredni dostęp do drogi publicznej, lub może posiadać służebność drogi koniecznej albo właściciel działki może kupić udział w działce, która stanowić będzie drogę dojazdową.

Kolejną istotną kwestią jest ustalenie czy działka objęta jest miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego (MPZP). Jeśli nie jest, to będziemy musieli złożyć wniosek o wydanie decyzji o warunkach zabudowy (WZ). Wspomniane MPZP i WZ to dokumenty, które ostatecznie decydują o tym, co można na działce wybudować.

Zakup działki budowlanej jest złożonym procesem, podczas którego czyhać na Was mogą różne pułapki.

Dlatego warto podjąć współpracę z doświadczonym pośrednikiem nieruchomości, który bezpiecznie przeprowadzi Was przez całą transakcję zakupu nieruchomości.

Nasze biuro Forma Nieruchomości zajmuje się szeroko pojętym pośrednictwem na rynku nieruchomości w Bydgoszczy i okolicy, a nasi doradcy chętnie pomogą Wam znaleźć wymarzoną działkę budowlaną i przeprowadzą całą transakcję na możliwie najwyższym poziomie.

Zapraszamy do współpracy z naszym biurem nieruchomości :)